Przedsiębiorco, czy jesteś gospodarczo odpowiedzialny?

Warszawa, 26 października 2017 r.

Prawie 70% polskich przedsiębiorców z sektora MŚP nie otrzymuje płatności za wystawione faktury w terminie. Ponad 13% respondentów 14. fali badania Bibby MSP Index czeka na uregulowanie należności od 3 do 7 miesięcy. Problem tzw. zatorów płatniczych jest szczególnie dotkliwy dla przedsiębiorców z sektora MŚP – to właśnie z myślą o nich ruszyła kampania „Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny”.
Jako firma faktoringowa na co dzień widzimy, jak dużym wyzwaniem dla wielu firm jest brak płatności na czas. A jego skalę można porównać do efektu domina – brak płynności finansowej u jednego przedsiębiorcy rzutuje na sytuację finansową współpracujących z nim firm. „Płacę faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” to kampania, która ma uświadomić przedsiębiorcom, jak duże znaczenie ma regulowanie swoich zależności w terminie dla całego ekosystemu gospodarczego,
w ramach których dana firma funkcjonuje. Celem akcji jest promowanie dobrych praktyk, w tym opłacanie faktur na czas oraz edukacja, jak radzić sobie z brakiem płynności finansowej – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.
Według 14. fali badania Bibby MŚP Index co czwarty mały i średni przedsiębiorcy nie otrzymuje płatności na czas od 2 do 5 razy w miesiącu. W przypadku mikro firm nawet jedna nieopłacana faktura od kluczowego klienta może spowodować problemy z płynnością finansową.
Podmioty gospodarcze tworzą łańcuch wzajemnych zależności. Gdy jedna firma nie otrzyma środków w terminie, nie jest w stanie uregulować swoich płatności wobec partnerów finansowych
i podwykonawców, w konsekwencji powstają zatory płatnicze. Ich skutkiem są nie tylko problemy z regulowaniem własnych zobowiązań, dodatkowe koszty, jakie musi ponosić firma, ale również czynniki niewymierne takie jak czas, zwiększone ryzyko prowadzenia biznesu, ale również ograniczone możliwości rozwoju i nakłady na inwestycję.
Płynność finansowa jest ważna w przedsiębiorstwach ze wszystkich branż na rynku, ponieważ zapewnia prawidłowe funkcjonowanie. Ważne są działania prewencyjne, jak sprawdzanie wiarygodności kontrahentów, ale również aktywne wychodzenie z tego typu kryzysów przy wsparciu partnera finansowego, jakim jest firma faktoringowa. Jednym z narzędzi umożliwiających organizacjom regularny przepływ należności jest faktoring. Według Bibby MŚP Index prawie co 10 firma wskazuje faktoring jako sposób na zabezpieczenie się przed niewypłacalnymi kontrahentami – dodaje Jerzy Dąbrowski.
Dobre praktyki wszystkich stron zaangażowanych w rynek – przedsiębiorców, instytucji finansowych czy branżowych oraz gospodarcza odpowiedzialność są kluczem do poprawy sytuacji wszystkich firm działających na rynku – komentuje Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services. W działaniach prowadzonych w ramach kampanii „Płacę Faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” skupiamy się na edukacji przedsiębiorców. Zależy nam na tym, aby wypracowali dobre nawyki biznesowe w interesie nie tylko własnym, ale również innych podmiotów – dodaje Jerzy Dąbrowski.
Organizatorem kampanii „Płacę Faktury – jestem gospodarczo odpowiedzialny” jest Bibby Financial Services – firma faktoringowa oferująca usługi finansowe przede wszystkim dla sektora MŚP. Na stronie Placefaktury.pl razem z partnerami przygotowaliśmy serię praktycznych poradników dla osób prowadzących własny biznes oraz cykl Z życia przedsiębiorców prezentujący historię przedsiębiorców, którzy zmagali się z brakiem płynności finansowej i znaleźli rozwiązanie na poprawę swojej sytuacji finansowej – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.
Patroni kampanii: Biuro Informacji Gospodarczej, Biuro Informacji Kredytowej, Marsh, Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców oraz Vindicat.
Patroni medialni kampanii: 6krokow.pl, biznes2bizes.com, CEO.com.pl, Gazeta MŚP, Euro Logistics, fintek.pl, lifeandmore.pl, log24.pl, My Company, Truck&Business, przedsiebiorcy.eu, qbusiness.pl.
Więcej informacji o kampanii znajdą Państwo na stronie: placefaktury.pl.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami wideo kampanii: https://www.youtube.com/watch?v=LPflNEKbgns

Bibby Financial Services Sp. z o.o. należy do finansowej części, istniejącej od 1807 roku, brytyjskiej firmy Bibby Line Group Ltd. w ramach której działają trzy grupy podmiotów oferujące następujące rodzaje usług: transport morski – Bibby Line Ltd., usługi logistyczne – Bibby Distribution Ltd., usługi finansowe – Bibby Financial Services. Firma posiada biura w Wielkiej Brytanii, Polsce, Francji, Irlandii, Niemczech, Czechach, Słowacji, USA, Kanadzie, Malezji, Singapurze i Hong Kongu. W Polsce jest obecna od 2002 roku i posiada oddziały w Warszawie, Poznaniu i Katowicach, ale swoim zasięgiem obejmuje cały kraj. Bibby jest członkiem Polskiego Związku Faktorów oraz największego międzynarodowego zrzeszenia faktorów Factors Chain International. www.bibbyfinancialservices.pl
Bibby MSP Index to cykliczne badanie sprawdzające aktualną ocenę sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw
z sektora MSP. 14. fala została zrealizowana we wrześniu 2017 r. na grupie 450 respondentów – osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji finansowych głównie prezesi, członkowie zarządów, dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w firmach zatrudniających od 9 do 249 pracowników. Wskaźnik Bibby MSP Index obrazuje kondycję firm z sektora MSP na podstawie wnikliwej analizy danych dotyczących zatrudnienia, sprzedaży, inwestycji, płynności finansowej oraz zadłużenia przedsiębiorstw. Badanie zostało przeprowadzone na grupie małych i średnich przedsiębiorstw z 6 branż: budownictwo, przemysł, handel, usługi, transport i pozostałe.

0 0 vote
Article Rating
Authors
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
booboo904
booboo904
3 lat temu

Nie kumam czym w końcu jest ten faktoring?

mary
mary
3 lat temu
Reply to  booboo904

To jest taka usługa dla firm, że nie muszą czekać aż klient im zapłaci
fakturę, tylko dostają pieniądze od razu. A wiadomo ze w Polsce z
płatnosciami to jest róznie 😛 Są specjalne firmy, które się tym zajmuja.

Modest Mierzwa
Modest Mierzwa
3 lat temu
Reply to  mary

czyli dostajesz FV od kogoś z zwenątrz a jakaś firma daję Ci za nią pieniądze wcześniej, nawet ma sens. Ale to jest na zasadzie prowizji, że oni co coś tam potrącają z każdej faktury tak?

Zigi Migi
Zigi Migi
2 lat temu
Reply to  Modest Mierzwa

Tak, ale system naliczania tej prowizji zależy już konkretnej firmy

booboo904
booboo904
3 lat temu
Reply to  mary

a no właśnie, bo wydawało mi się to podobne do kredytu, ale rozumiem, że faktoring dla firm bardziej się opłaca?

AntekRa
AntekRa
3 lat temu
Reply to  booboo904

mniej papierologii to na pewno, a to już jest sporo wierz mi

justyna_
justyna_
3 lat temu
Reply to  booboo904

no to na pewno nie jest kredyt, raczej coś, na co można się
zdecydować zamiast niego. nie wszędzie opłaca się bardziej, trzeba uważać, ale
na ogół tak. ja słyszałam głównie o Idea Money, dlatego że mają rozbudowaną ofertę i różne warianty
faktoringu

mary
mary
3 lat temu

To jest taka usługa dla firm, że nie muszą czekać aż klient im zapłaci fakturę, tylko dostają pieniądze od razu. A wiadomo ze w Polsce z płatnosciami to jest róznie 😛 Są specjalne firmy, które się tym zajmuja

justyna_
justyna_
3 lat temu

no to na pewno nie jest kredyt, raczej coś, na co można się zdecydować
zamiast niego. nie wszędzie opłaca się bardziej, trzeba uważać, ale na
ogół tak. ja słyszałam
głównie o Idea Money, dlatego że mają rozbudowaną ofertę i różne warianty faktoringu

Artur
Artur
3 lat temu

Faktoring jest usługą która już od dawna jest popularna w zachodnich krajach. Na przykład w Niemczech mój kolega ze studiów ma firmę w Hannoverze i przerzucił się z kredytów na faktoring. Co prawda w Niemeczech jest znacznie mniejszy problem z niepłaceniem faktur ale sporadycznie i tam to się zdarza. W Polsce to się rozwija. Zobaczymy czy będzie to konkurencyjna usługa względem np. kredytów obrotowych.

Top