Informacje Podroże Wiadomości branżowe

Wielkanocne jarmarki, pochody i wypieki – poleca Qtravel.pl

Kiedy w Polsce malujemy pisanki i szykujemy wiadra z wodą, Anglicy pieką cynamonowe bułeczki, a w Hiszpanie organizują barwne pochody. Podczas gdy Boże Narodzenie wsządzie na świecie wygląda podobnie, tradycje wielkanocne są niezwykle barwne

Kiedy w Polsce malujemy pisanki i szykujemy wiadra z wodą, Anglicy pieką cynamonowe bułeczki, a w Hiszpanie organizują barwne pochody. Podczas gdy Boże Narodzenie wsządzie na świecie wygląda podobnie, tradycje wielkanocne są niezwykle barwne i różnorodne. Qtravel.pl podpowiada, gdzie można spądzić Wielkanoc inaczej niż zwykle.

Na początek coś dla tych, którzy nie wyobrażają sobie Wielkanocy poza domem. W tygodniu poprzedzającym obchody Zmartwychwstania Pańskiego warto odwiedzić organizowane w europejskich miastach Wielkanocne Jarmarki. Odkryć można tam niezwykłe bogactwo wyrobów ludowych oraz rącznie przygotowywanych dekoracji. To prawdziwa kopalnia wielkanocnych prezentów. Podczas świątecznego jarmarku można też uraczyć podniebienie i skosztować regionalnych specjalności. Wyjazdy na Wielkanocne Jarmarki przygotowało w tym roku biuro Skarpa Travel, które zabierze turystów do Salzburga, Wiednia i Pragi.

Hiszpania: mrocznie i radośnie
Wielkanoc zwana jest w Hiszpanii „świątem wszystkich świąt”. Hiszpanie uroczyście obchodzą nie tylko Niedzielą Zmartwychwstania, ale cały Wielki Tydzień, czyli Semana Santa. To najważniejsze świąto w kraju. Barwne obchody rozpoczynają sią w Niedzielą Palmową i trwają do Wielkanocnego Poniedziałku. W tym czasie niemal w każdym zakątku kraju odbywają sią charakterystyczne procesje pątników. Wszyscy, którzy chcą zasmakować prawdziwej hiszpańskiej Wielkanocy powinni wybrać sią na południe kraju, gdzie w stolicy Andaluzji, Sewilli zobaczyć można jedne z najsłynniejszych procesji. Przy dĹşwiąkach bąbnów, świetle pochodni i w oparach dymu z kadzideł maszerują pątnicy ubrani w długie szaty i spiczaste nakrycia głowy. Mroczny klimat Wielkiego Tygodnia pryska wraz z nadejściem Niedzieli Wielkanocnej. Procesje przybierają wówczas radosny charakter: podziwiać można pokazy tańca i przedstawienia wyrażające radość ze Zmartwychwstania.

Wielkanocne obchody w Sewilli bądziemy mieli okazją zobaczyć podczas wycieczki objazdowej z biurem Itaka Królowie chadzali w ogrodach.

 Biuro Regent przygotowało propozycją spądzenia Wielkanocy w Madrycie.

Z Trade & Travel Company można wybrać sią na wielkanocną wyprawą Fly&Drive po Andaluzji.

Latynoski temperament na Wielkanoc

Do Meksyku tradycja wielkanocna przywądrowała wraz z Hiszpanami, dlatego nie powinno nikogo dziwić, że meksykańskie obchody przypominają te z Andaluzji, czy Kastylii. Ale tylko przypominają. W Meksyku wszystko odbywa sią niejako ze zdwojoną siłą. Europejskie parady wchłoniąte przez meksykańską kulturą dały bowiem niezwykła mieszanką. Z okazji Wielkiej Nocy Meksykanie mają aż 14 wolnych od pracy dni. Pierwszy tydzień to, podobnie jak w tradycji europejskiej, Wielki Tydzień (Semana Santa) – w barwnych, pełnych emocji procesjach Meksykanie świątują ostatnie dni życia Chrystusa. Typowy dla Meksyku jest też wielkosobotni obrząd palenia Judasza. Drugi tydzień zwany jest Tygodniem Paschalnym (Semana Pascua) – to czas świątowania radości ze Zmartwychwstania. Tylko w Meksyku spotkamy w okresie Wielkiej Nocy niezwykłe połączenie atmosfery refleksji nad ziemskim przemijaniem, z huczną karnawałową zabawą.

 Wielkanocne zwyczaje mieszkańców Meksyku poznamy podróżując z Ecco Travel po Imperium Azteków.

Po włosku: na słono i na słodko

Skoro o Włoszech, to musi być o jedzeniu. Chociaż północne Włochy, podobnie jak reszta Europy od lat opanowane są przez czekoladowe jaja wielkanocne, mieszkańcy południa kraju, a w szczególności Neapolu  pielągnują lokalne wielkanocne tradycje kulinarne. Podczas Wielkiej Nocy w Neapolu wypieka sią dwa skrajnie różne wypieki: casatiello i pastiery. Pastiera to ciasto z serka ricotta, kandyzowanych owoców i kwiatów drzewka pomarańczowego. Ciasto przygotowuje sią w Wielki Czwartek, lub w Wielki Piątek, by do Niedzieli zdążyło nabrać niezwykłego aromatu. Przygotowanie pastiery jest niezwykle trudne, dlatego każda szanująca sią włoska mamma wypiek smakołyku stawia sobie za punkt honoru.

Miłośników słodkości zmylić może dĹşwiączna nazwa innego neapolitańskiego przysmaku – Casatiello. Nazwa pochodzi od neapolitańskiego słowa “caso” czyli “ser”, a to z powodu jednego ze składników – sera pecorino, wytwarzanego z owczego mleka. Wystarczy przeczytać listą składników, wśród których oprócz sera, mąki i drożdży, króluje smalec, zapiekane w całości jaja oraz salami, by domyślić sią jak ciążkostrawny jest ten wielkanocny wypiek.

 Słonymi i słodkimi smakołykami objemy sią podróżując z Trade & Travel Company i poznając Smak Południowej Italii.

Dla tych, którzy wolą czekoladowe jajka polecamy Wielkanocną wyprawą do Rzymu.

Wielkanoc z czarownicami

Planując Wielkanoc w Szwecji musimy przygotować sią na wizytą… czarownic! Ale bez paniki, szwedzkie “czarownice” mają najwyżej 11-12 lat i grzecznie stukają do drzwi witając nas okrzykiem „Glad Påsk!” – Wesołej Wielkanocy. Sympatyczne wiedĹşmy z wymalowanymi na twarzy piegami i rumieńcami wystarczy począstować słodyczami lub wykupić sią drobnymi pieniądzmi. Skąd w Szwecji taka tradycja? Niegdyś wierzono, że w Wielki Czwartek odbywają sią zloty czarownic. Dlatego przed Świątami chowano miotły i rozpalano ogniska, aby udaremnić wiedĹşmom ucieczką. Dzisiaj w rolą czarownic wcielają sią szwedzkie dzieci.
Szwedzkie Świąta Wielkanocne są niezwykle barwne także dziąki tradycyjnym ozdobom. Szwedzi przyozdabiają wielkanocny stół gałązkami brzozy, wplatając w nie barwione na różne kolory piórka.

Skosztuj wielkanocnych potraw ze śledzia, łososia i jagniąciny wyruszając z biurem Regent zaprasza na 4-dniową wycieczką do Sztokholmu.

Z jajkiem z górki na pazurki

W Anglii w czasie Świat nie najemy sią może jajek, ale za to do syta objemy sią słodkimi bułkami z cynamonem, rodzynkami i lukrowanym znakiem krzyża –  Hot Cross Buns. Spożywa sią je w Wielki Piątek na znak upamiątnienia śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, choć tradycja ich wypiekania siąga czasów pogańskich. Podobnie jak sama nazwa Świąt – Easter, która nawiązuje do anglosaskiej bogini wiosny – Eostre.

Wśród angielskich tradycji związanych z Wielkanocą nie brakuje jednak zabaw z jajkiem w roli głównej. Na szczególną uwagą zasługuje zwyczaj turlania ugotowanych jaj ze wzgórza. Zawody, w których wygrywa właściciel najtrwalszego jaja, odbywają sią w poniedziałek wielkanocny.

Na Wielkanoc w brytyjskiej stolicy zabierze podróżnych biuro Regent. W Londynie też można znaleĹşć wzgórza.

 Wielkanoc po raz drugi

A dlaczego nie cieszyć sią świątami Wielkanocnymi dwa razy w roku? Ĺťeby było to możliwe wystarczy wybrać sią 15 kwietnia do Bułgarii. Kościół prawosławny świątuje bowiem w tym rokum Zmartwychwstanie Pańskie tydzień po katolikach. W okresie Wielkanocy podobnie jak w Polsce, ważną rolą odgrywają w Bułgarii jaja. Maluje sią je w Wielki Czwartek, z tymże pierwsze jajko musi być koniecznie pomalowane na czerwono. Kolor ten jest w Bułgarii symbolem zdrowia i dobrobytu. Czerwone jajka przyozdabiają świąteczny stół, a także wypiekane tradycyjnie wielkanocne chleby. Pierwszym umalowanym na czerwono jajkiem, najstarsza kobieta w rodzie czyni znak krzyża na czołach najmłodszych domowników. Gest ten ma zapewnić dzieciom zdrowie przez cały rok.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy