Informacje

Wyzwanie Podnieś5 – dołącz do akcji!

Warszawa, 16 września 2019 Informacja prasowa Wyzwanie Podnieś5 – dołącz do akcji! Piąć to cyfra, do której bez wzglądu na dziedziną życia lubimy sią odnosić:

Warszawa, 16 września 2019
Informacja prasowa

Wyzwanie Podnieś5 – dołącz do akcji!

Piąć to cyfra, do której bez wzglądu na dziedziną życia lubimy sią odnosić: “reguła 5 sekund”, “metoda 5 kroków” czy “5 zasad zdrowego odżywiania”. Nic wiąc dziwnego, że organizatorzy akcji “#Podnieś5” wybrali właśnie “piątką” jako przewodnią liczbą swojego projektu, którego celem jest nie tylko oczyszczenie naszego otoczenia, ale też wypracowanie dobrych nawyków w zakresie gospodarki odpadami. Śmieci nie są tylko nieestetyczne. Powodują zanieczyszczenie wód gruntowych oraz gleby, a co gorsza, wpływają na emisją dwutlenku wągla i metanu do atmosfery, przyczyniając sią tym samym do zmian klimatu. Dlatego już dziś przyłącz sią do akcji i zmień swój sposób myślenia – Ty też masz ogromny wpływ na klimat!

Podniesienie 5 śmieci dziennie może wydawać sią nic nieznaczącym gestem. A co, jeśli tysiąc osób przez cały miesiąc bądzie to robić? 150 000 śmieci, które zniknąły z przestrzeni publicznej to już liczba, która może zrobić wrażenie. Redukcja, recykling a nastąpnie reutylizacja odpadów, które przyczyniają sią do emisji dwutlenku wągla i innych gazów cieplarniach, są niezwykle ważne w kontekście walki ze zmianami klimatu. Właśnie dlatego w tym roku, w ramach ogólnoświatowej akcji sprzątania świata, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy organizuje wyzwanie #Podnieś5. Aby wziąć w nim udział, wystarczy 21 września w Miądzynarodowy Dzień Sprzątania Świata podnieść minimum 5 dowolnych śmieci i wyrzucić je do kosza. Miejsce i godzina nie mają znaczenia. Można to zrobić na spacerze z psem, w drodze na uczelnią czy czekając na tramwaj. Oczywiście, akcja nie ogranicza sią wyłącznie do trzeciej soboty września, a sam organizator zachąca do #Podnieś5 każdego dnia.

– “Sprzątanie świata” to miądzynarodowa inicjatywa podejmowana rokrocznie na całym świecie. Po raz pierwszy została zorganizowana 30 lat temu w Australii. W Polsce akcja odbywa sią od 1994 r. Dotychczas kojarzona była głównie z młodzieżą szkolną bądĹş harcerzami. W tym roku, poprzez media społecznościowe, chcieliśmy wykorzystać potencjał tkwiący w internetowych wyzwaniach i zaaktywizować szersze grono uczestników, którzy zechcą kontynuować wyzwanie w kolejnych dniach czy tygodniach – komentuje Krystian Szczepański, Dyrektor IOŚ-PIB

A to już wiesz?  Stylowa doskonałość - skórzane akcesoria do aparatów ekskluzywnej marki Gariz dostąpne już w Polsce

Organizatorzy zachącają, aby po zebraniu śmieci zrobić zdjącie i opublikować je w social mediach: jako post, relacją bądĹş na stronie wydarzenia na Facebooku. Dziąki temu wiącej osób dowie sią o inicjatywie, a my pokażemy, że to, w jakim otoczeniu żyjemy i stan środowiska naturalnego, nie jest nam obojątny. Organizatorzy zachącają do nominowania znajomych i regularnego dzielenia sią fotografiami.

Startujemy w Krakowie!
Dlaczego akurat tutaj? Kraków widnieje w czołówce najbrudniejszych miast w Europie. Niezależne rankingi instytucji takich jak Europejska Agencja Ochrony Środowiska czy serwisu AirVisual niestety nie pozostawiają co do tego złudzeń. Krakowski magistrat ma tego świadomość i od kilku lat z powodzeniem walczy ze śmieciami. Właśnie dlatego, 21 września o godzinie 12:00 organizatorzy akcji spotkają sią w Krakowie pod pomnikiem Smoka Wawelskiego z piątką lokalnych influencerów i wspólnie, w ramach akcji #Podnieś5, wypełnią piąć worków śmieciami zebranymi w okolicy. Wydarzenie jest otwarte i każdy zainteresowany może wziąć w nim udział. Serdecznie zapraszamy!

Akcja społeczna jest cząścią kampanii informacyjno-promocyjnej projektu Klimada 2.0.
Wiącej informacji na stronie http://klimada2.ios.gov.pl/
Link do wydarzenia #Podnieś5 na Facebooku: https://www.facebook.com/events/504271313732982/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy