Wody świata

Nasza ziemia jest większej części pokryta wodą. Dlaczego więc nazywa się ziemią, skoro tak wiele stanowią wody? Oceany, morza, wody podziemne, rzeki, jeziora, stawy – to nasze określenia wody. Od najdawniejszych czasów woda była wielką tajemnicą. To w jej głębinach mieszkały najstraszniejsze potwory, smoki, i inne stworzenia, np. takie, jak syreny. Świat podwodny był dla ludzi wielką tajemnicą, która odsłaniał się powoli. Dopóki żeglarze nie wypuścili się w głąb morza, dopóki nie dotarli do obcych lądów, morze, i to było u jego nieznanego brzegu, straszyło.

minorka.jpg

Jak inaczej wygląda teraz sprawa oceanu czy morza dla nas, współczesnych. Jest czymś, przez co można przepłynąć statkiem, nad czym można przelecieć samolotem, w czym można nurkować zwiedzając piękne rafy koralowe, i w końcu czymś, co dostarcza sportów wodnych. Serfowanie na desce, narty wodne, kajaki, pontony, a także łodzie turystyczne – to dla nas radość. Płynąć po wodzie, do świata. Do ludzi, do obcych lądów. Do dziś podróż drogą wodną wzbudza wiele emocji. Nadal zdarzają się katastrofy, statki toną, pomimo, że technika jest tak rozwinięta, że mamy wielką wiedzę i możliwości.

lawica.jpg
Ławica ryb o nazwie Caesio xanthonotus. Zdjęcie z Oceanu Indyjskiego, Malediwy.

Piękne jest to, że nawet jeśli obawiasz się wody, a równocześnie się nią zachwycasz, możesz zwiedzić niemal wszystkie wybrzeża świata. Stojąc na lądzie, patrzysz w dal, na morze, na ocean, na piasek i skały, na góry w tle i na wyspy. Słoneczne miejsca, kryształowa woda, a także zimne skandynawskie wody i przeglądające się w nich lodowce – to wszystko może być Twoim udziałem. Zanim wybierzesz się w podróż, prawdziwą podróż, warto obejrzeć piękne zdjęcia miejsc. Oto kilka zdjęć wybrzeży świata.

Oto wody Morza Śródziemnego, we Francji, Prowansja. Piękne góry, białe skały, i cudowne okno na świat – morze. W pewnej odległości majaczy kolejny masyw górski, wystający ponad wodę.

morze-srodziemne-prowansja.jpg

A teraz pora na Włochy i Morze Tyrreńskie. Oto Wyspy Poncjańskie i widoczne Capo Bianco na wyspie Ponza.

morze-tyrrenske.jpg

Morze Jońskie, Grecja, Zakinthos. Czy nie marzysz o spędzeniu wakacji w tamim pięknym miejscu, na wodach morza lub na piaszczystej plazy, w malej zatoczce, pod wielkimi skałami?

morze-jonskie.jpg

Ocean Atlantycki, Algarve, Portugalia. Są to wybrzeża w rejonie Sagres.

ocean-atlantycki.jpg

Pora na Wyspy. Irlandia. Zatoka Donegal na Oceanie Atlantyckim. Zdjęcia z lotu ptaka.

irlandia.jpg

Chłodna Norwegia. Ocean Atlantycki. Lofoty. Meskenes. Norwegia stała się dla Polaków krajem biższym niż dotychczas. Wielu wyprowadziło się tam na stałe, i coraz więcej z nas podróżuje do Norwegii aby nacieszyć się cudownym krajobrazem, poznać zwyczaje Norwegów, ich kuchnię i przeżyć wspaniałą przygodę.

norwegia.jpg

Ocean Spokojny, Woktoria w Australii, Dwunastu Apostołów.

ocean-spokojny.jpg

I bardzo bajkowy obrazek, Ocean Indyjski, Ladigue na Seszelach.

ocean-indyjski1.jpg

Ocean Atlantycki, Cayo Coco (Kuba). Plaża Paradon.

11.jpg

Na koniec jeszcze fragment podwodnego świata z Morza Czerwonego w Egipcie. Na zdjęciu gorgonie i przeźroczki indyjskie.

12.jpg

hastagi na stronie:

#norwegia #ocean atlantycki #Ocean #ocean indyjski #minorka #norwegia zdjęcia #morze jońskie #morze tyrreńskie #algarve portugalia #morza i oceany mapa

Authors

Related posts

Top