Domy we Włoszech

Domy we Włoszech
Każdy kraj, a w kraju każdy region, ma swoje specyficzne budownictwo. Najczęściej, nie jest to podyktowanie jakimś widzimisię, ale jest związane z warunkami klimatycznymi panującymi w tym miejscu. Ludzie od wieków budują domy, zatem odkryli już, jakiego typu dom nadaje się do mieszkania w danym kraju, i wykorzystywali tą wiedzę od dawna dawna.

Tak jak w miejscach, gdzie zimy są ostre, np. Szwecja, Północna Norwegia czy Finlandia, buduje się domy z drewna, tak w upalnych Włoszech, królują domy z kamienia. Kamień jest z pewnością dostępnym materiałem, ponieważ w Toskanii są niemal same góry i pagórki, które niekiedy pod warstwą żyznej ziemi, w którą korzenie wpuszczają szczepy winogron, kryją twardy materiał. Nie wiem jednak, czy to z niego włosi toskańscy budują rzeczywiście domy, czy dowożą go z odległych części kraju.

Włoskie domy, pomimo tego, że są zbudowane z kamienia, nie sprawiają wrażenia masywnych ani przytłaczających. Są raczej smukłe, wysokie, z wieloma wielkimi oknami które są ukryte pod okiennicami, zwłaszcza w czasie upałów. Dół zazwyczaj, czyli część cokołowa, jest szersza, i zwęża się ku górze. Taka architektura bardzo dobrze wpływa na wygląd domu, ale ma tez na pewno inne, ważniejsze uzasadnienie, o których wiedzą architekci.

Włoskie domy bardzo się nam podobały, naprawdę pięknie wpisują się w krajobraz. Wraz z przyroda, potrafią stworzyć przepiękny pejzaż. Domy we Włoszech są drogie, a w Toskanii, szczególnie drogie.
mks


Domy we Włoszech

Authors

Related posts

Top