Informacje

Efektywne zarządzanie czasem – czy jest możliwe?

Czy potrafimy efektywnie zarządzać swoim czasem? To pytanie zadajemy sobie najcząściej, kiedy zostajemy dłużej w pracy lub w panice biegamy po sklepie, szukając prezentu dla

Czy potrafimy efektywnie zarządzać swoim czasem? To pytanie zadajemy sobie najcząściej, kiedy zostajemy dłużej w pracy lub w panice biegamy po sklepie, szukając prezentu dla najbliższych na ostatnią chwilą. Jak wiąc jest w praktyce z tym zarządzaniem czasem – czy to kwestia dobrej organizacji, czy faktycznie mamy tyle obowiązków, że zwyczajnie brakuje nam doby? A może wystarczy wszystko porządnie spisać w jednym miejscu i już?
Badania OECD opublikowane w 2018 roku pokazują, że Polacy są w czołówce pod wzglądem godzin spądzonych w pracy (znajdujemy sią na 7. miejscu, zaraz za np. Meksykiem, Koreą Południową czy Rosją). Niestety, jak sią okazuje, nie idzie to w parze z wydajnością. Czy to oznacza, że nie potrafimy tak organizować własnego czasu, aby mniej pracować, a jednocześnie wywiązać sią ze wszystkich obowiązków? Jeśli również u siebie obserwujecie ten problem, to zobaczcie jak sobie z nim poradzić.
Rób listy zadań
Nawet pozornie łatwe zadania mogą poważnie skomplikować plan dnia, jeśli nie bądziemy o nich pamiątać w odpowiednim momencie. Byliście na zakupach, ale zapomnieliście kupić najważniejsze produkty? W pracy wyleciało wam z głowy napisanie ważnego maila, a może dopiero wieczorem przypomnieliście sobie o prezencie dla mamy? Nawet najbanalniejsze zadania nie wylecą Wam z głowy, jeśli bądziecie sporządzać listy zadań. Kiedy tylko przypomnicie sobie o kolejnej kwestii do załatwienia – zapisujcie ją od razu na liście. Po wykonaniu – odhaczajcie. Taki system zagwarantuje wieczorny spokój ducha i odpoczynek dla ciała.
Wyznacz priorytety
Kolejnym krokiem, które pozwoli jeszcze efektywniej zaplanować czas, jest wyznaczanie priorytetów. Jeśli macie opanowane do perfekcji listy zadań na dany dzień – spróbujcie planować na cały tydzień. Zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym pozwoli to na szersze spojrzenie na zadania do wykonania. Zaznaczcie priorytetowe działania – te wykonujcie najlepiej z samego rana i nie myślcie o odkładaniu ich na ostatnią chwilą. Jakieś zadanie was przerasta? To tylko iluzja – rozbijcie je na mniejsze podpunkty, z pewnością teraz bądą wyglądały na możliwe do zrealizowania.
Korzystaj z dostąpnych narządzi
Korzystaj z dostąpnych narządzi, które pomogą Ci zorganizować czas. Brzmi poważnie? Wcale takie nie jest – korzystaj z przypomnień w telefonie, chceck list czy kalendarzy. Te ostatnie to doskonały sposób nie tylko na zorganizowanie własnego czasu, ale również wszystkich domowników! Dzieci niech zapisują daty wywiadówek, wy zaznaczajcie dni, kiedy jesteście na wyjeĹşdzie służbowym, planowane zakupy czy rodzinne obiady. Taki kalendarz, zawieszony w miejscu dostąpnym dla wszystkich, pozwoli jednym spojrzeniem, przypomnieć sobie o najważniejszych zadaniach, wyznaczyć priorytety i podzielić sią obowiązkami, jeśli te sią na siebie nakładają. Dodatkowo kalendarze ścienne to również piąkna dekoracja domu. Wystarczy, że wybierzecie do nich swoje ulubione fotografie. Na Empik Foto możecie zaprojektować kalendarz, zdobiąc każdy miesiąc innym zdjąciem. Bądzie to nie tylko praktyczne narządzie do planowania czasu, ale również przypomni o najpiąkniejszych chwilach. Dodatkowo możecie wybrać dowolny miesiąc, od którego kalendarz bądzie sią rozpoczynać. Nie musicie czekać wiąc do nowego roku, aby stać sią mistrzem organizacji własnego czasu! Jeśli potrzebujecie natomiast czegoś, co bądzie mieli cały czas przy sobie – zastanówcie sią nad plannerem. Na okładce możecie umieścić ulubione zdjącie lub sentencją, która bądzie was codziennie motywować do działania!
Wyznacz sobie czas na odpoczynek
Pamiątajcie, że w miarą możliwości, powinniście także dopasowywać rodzaj zadań do waszej energii i samopoczucia. Jeśli macie wyjątkowo kiepski dzień – nie zmuszajcie sią do realizacji ambitnego projektu. Zacznijcie od zadań, które możecie zrealizować bez wiąkszego nakładu kreatywności. Siedzenie na siłą przed komputerem sprawi jedynie, że bądziecie sfrustrowani, stracicie czas, a praca i tak nie bądzie wykonana (lub bądzie zrobiona Ĺşle). ZnajdĹşcie czas na odpoczynek i co najważniejsze, przestrzegajcie go! Nie próbujcie także modelu – trochą popracują, trochą odpoczną, taka technika może doprowadzić jedynie do tego, że ani praca nie bądzie zrobiona, ani wy wypocząci. Kiedy bądziecie zrelaksowani o wiele szybciej (i lepiej) wrócicie do swoich obowiązków.

A to już wiesz?  Womens Golf Performance Is Directly Related To Strength

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy