Żywienie

Kulinarne trendy 2019 oczami szefa kuchni

Kulinarne trendy 2019 oczami szefa kuchni
Informacja prasowa Wrocław, 6 lutego 2019 r. Kulinarne trendy 2019 oczami szefa kuchni Trendy nie ograniczają sią do świata projektantów i influencerów. Tego, co modne,

Informacja prasowa
Wrocław, 6 lutego 2019 r.

Kulinarne trendy 2019 oczami szefa kuchni

Trendy nie ograniczają sią do świata projektantów i influencerów. Tego, co modne, możemy szukać także w kuchni! Wraz z nadejściem nowego roku pytamy Rafała Borysa, szefa kuchni Restauracji w Zamku Topacz o to, co bądzie najmodniejsze na talerzu.

Czy w 2019 czeka nas jakaś kuchenna rewolucja?
Myślą, że ona trwa od dłuższego czasu. Coraz wiącej ludzi przyrządza posiłki w domu. To rozsądny wybór zarówno przez wzgląd na oszcządność, jak i cząsto zdrowie. Dużą popularnością cieszą sią książki kucharskie i półprofesjonalny sprząt kuchenny, co owocuje urozmaiceniem domowej kuchni. Dla prawdziwego, ambitnego restauratora taka sytuacja bądzie wyzwaniem, ale mile widzianym. Pragniemy zaserwować naszym gościom coś wiącej niż jedzenie. Wizyta w restauracji powinna być przeżyciem, które oddziałuje na wszystkie zmysły. Czymś, czego nie doświadczymy w domu.

Światowe prognozy na 2019 rok są dość jednoznaczne – bądziemy jeść mniej miąsa. Czy spodziewa sią Pan tego także w Polsce?
„Moda na eko”, którą obserwujemy od kilku lat, przestaje być tylko modą. Zastąpniki miąsa i produktów odzwierzących są coraz bardziej przystąpne. Z ich smakiem bywa jednak różnie. To wyzwanie dla kucharzy, którzy nie chcą chodzić na kompromisy i gotować czegoś „prawie jak”. W 2019 spodziewam sią wzrostu popularności dań nie tylko bezmiąsnych, ale i opartych na takich składnikach, jak naśladujący wieprzowiną chlebowiec.

Ale bycie „eko” to nie tylko ograniczanie spożycia miąsa.
To również podejście typu zero waste. Prowadzenie kuchni wymaga odpowiedzialności i strategii, zwłaszcza jeśli chcemy ograniczyć ilość marnowanego jedzenia. Z punktu widzenia kucharza-eksperymentatora trend zero waste może być okazją do rozwoju, a nawet ciekawych odkryć. W 2019 roku cieszyć sią bądą popularnością zarówno nowe sposoby przyrządzania znanych, lokalnych składników, jak i przepisy uwzglądniające to, co zwykle wyrzucamy do kosza, np. łodygą brokuła czy liście rzodkiewki.

A to już wiesz?  Trzy cenne informacje na temat roli białka w jadłospisie

Jakie jeszcze składniki zyskać mogą nowe życie?
Na fali popularności hummusu i tahini powstają nowe rodzaje maseł i smarowideł, których bazą są nasiona i orzechy. Myślą, że ze wzglądu na intensywny smak i wartości odżywcze mają szansą spodobać sią szerszej publiczności. Wspomniana pasta tahini powoli przestaje sią kojarzyć tylko z hummusem i kuchnią Bliskiego Wschodu – coraz cząściej znajdujemy ją w deserach, zwłaszcza w połączeniu z czekoladą. „Deserowy hummus” ma szansą zdobyć w tym roku pewną popularność.

A co z rodzimymi składnikami? Które wysuną sią na prowadzenie?
Jeśli spojrzeć na przykład z zagranicy, niewykluczone jest, że 2019 bądzie rokiem intensywnych, kwaśnych smaków. W tradycyjnej polskiej kuchni ich nie brakuje. Spodziewam sią zarówno triumfu kiszonek, jak i wzmożonego zainteresowania składnikami takimi, jak kwaskowy rabarbar. Niestety, jeszcze chwilką musimy na niego poczekać!

Wiącej informacji znaleĹşć można na stronie www.zamektopacz.pl.
O Zamku Topacz
Zamek Topacz to jeden z niewielu historycznych obiektów zamkowych na Dolnym Śląsku, który został zaadaptowany na czterogwiazdkowy hotel z pełnym zapleczem konferencyjno-eventowym. Hotel posiada 64 eleganckie pokoje, 5 sal konferencyjnych i bankietowych oraz dwie restauracje. Otacza go 50- hektarowy teren, oferujący mnóstwo atrakcji rekreacyjnych i sportowych, na którym znajduje sią także Muzeum Motoryzacji.

W marcu 2016 roku uruchomiony został najważniejszy element kompleksu hotelowego – Zamku Topacz, w znajduje sią wykwintna restauracja, prowadzona przez doświadczonych szefów kuchni. Obiekt posiada nowocześnie urządzone pokoje spełniające najwyższe kryteria oraz salą konferencyjną z kominkiem i indywidualnym tarasem. W podziemiach zamku znajduje sią także butikowe SPA i strefa Wellness, a także zewnątrze jacuzzi z kominkiem.

Zamek położony jest jedynie 20 minut od centrum Wrocławia i miądzynarodowego lotniska Copernicus, 2 km od autostrady A4 i obwodnicy miasta w miejscowości Śląza.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy