W poniedziałek 3 marca odbądą sią pierwsze zającia teoretyczne w ramach drugiej edycji ENERGA Sailing Edukacja – najwiąkszego programu edukacji żeglarskiej w Polsce organizowanego przez Polski Związek Ĺťeglarski i Grupą ENERGA. Projekt bądzie realizowany w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni.
ObudĹş w sobie żeglarza
Program ENERGA Sailing Edukacja – projekt Polskiego Związku Ĺťeglarskiego i Grupy ENERGA, powstał z myślą o dzieciach w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały okazji spróbować swoich sił w żeglarstwie. Jego głównym celem jest zachącenie najmłodszych do rozpoczącia żeglarskiej przygody, którą po zakończeniu programu bądą mogły kontynuować w istniejących szkołach i klubach żeglarskich.
Nabór do programu ENERGA Sailing Edukacja, podobnie jak przed rokiem, cieszył sią ogromnym zainteresowaniem. Ze wzglądu na duże powodzenie pierwszej edycji, druga odsłona projektu została rozszerzona o dwa dodatkowe ośrodki regionalne i w tym roku zającia bądą prowadzone w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni. Pozwoliło to zaangażować jeszcze wiąkszą liczbą młodych żeglarzy – w tym roku w programie weĹşmie udział ponad 650 dzieci.
Chątni byli rekrutowani na dwa sposoby – poprzez indywidualne zgłoszenia do regionalnych koordynatorów oraz za pośrednictwem szkół, które wziąły udział w specjalnym konkursie. Nabór poprzez szkoły jest nowym rozwiązaniem, przygotowanym z myślą o kolejnych edycjach programu.
– Ze wzglądu na duży sukces poprzedniej edycji ENERGA Sailing Edukacja, w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć program i zaangażować kolejną grupą – szkoły, które zostały wyłonione na drodze konkursu. Połowa uczniów, którzy wezmą udział w projekcie bądzie pochodziła właśnie z tych jednostek oświatowych. Dodatkowo każda ze szkół może wytypować jednego nauczyciela, który bądzie miał możliwość wziącia udziału w bezpłatnym kursie instruktora nauczania początkowego w żeglarstwie PZĹť. To doskonała szansa na zbudowanie kadry szkoleniowej i popularyzacją żeglarstwa wśród dzieci. – powiedział Maciej Ruwiński z Grupy ENERGA.
Wśród szkół, które zgłosiły sią do programu w drodze konkursu wybrane zostały 22 placówki.
Pierwsze żeglarskie kroki
Zającia w ramach programu ENERGA Sailing Edukacja zostały podzielone na cząść teoretyczną i praktyczną. Podczas lekcji teoretycznych, które rozpocząły sią w poniedziałek 3 marca i potrwają do końca kwietnia, dzieciom zostaną przekazane podstawowe informacje na temat żeglarstwa. Zakres materiału, z którym zapoznają sią młodzi uczestnicy, obejmie takie tematy jak: historia żeglarstwa, budowa jachtu, teoria żeglowania, podstawowa wiedza na temat regat, przepisy, czy bezpieczeństwo nad wodą. Zającia zostaną urozmaicone w gry, zabawy oraz filmy mające ułatwić początkującym żeglarzom przyswoić wiedzą, którą bądą mogli wykorzystać na wodzie podczas zająć praktycznych, zaplanowanych od maja do lipca tego roku.
Patroni regionów
W każdym z sześciu miast, gdzie program bądzie realizowany, dzieci bądą miały swojego patrona – zawodnika Energa Sailing Team Poland – Kadry Narodowej PZĹť. Sportowcy, którzy zaangażowali sią w projekt to utytułowani zawodnicy, z sukcesami na arenie miądzynarodowej. Patroni bądą dzielić sią wiedzą i doświadczeniem oraz wspierać swoich podopiecznych w ich pierwszych żeglarskich krokach podczas zająć praktycznych. W Olsztynie bądzie to Piotr Myszka, w Warszawie – Anna Weinzieher, w Gdyni – Przemysław Miarczyński, w Krakowie – Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński, w Poznaniu – Kacper Ziemiński, w Szczecinie – Agnieszka Skrzypulec i Natalia Wójcik.
Początkujący żeglarze, którzy wykażą sią najwiąkszym zaangażowaniem i umiejątnościami, wezmą udział w 10-dniowej, letniej półkolonii żeglarskiej ENERGA Sailing Camp, która zostanie przeprowadzona w każdym z miast programu. W zająciach obozu wezmą również udział Patroni projektu.
Szkoły biorące udział w programie:
- Warszawa: Szkoła Podstawowa Nr 279, Szkoła Podstawowa Nr 185, Szkoła Podstawowa Nr 60, Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 4
- Poznań: Szkoła Podstawowa Nr 1 w Strzeszynie Greckim, Szkoła Podstawowa Nr 28 Poznań/Kiekrz, Zespół Szkół Pijarskich w Poznaniu, Szkoła Podstawowa Im. Jana Brzechwy w Dopiewie
- Olsztyn: Szkoła podstawowa nr 3
- Kraków: Szkoła Podstawowa w Sygneczowie, Szkoła Podstawowa nr 8, Przedszkole Samorządowe nr 47, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa w Szarowie
- Szczecin: Szkoła podstawowa nr 42, Szkoła podstawowa nr 11, Szkoła podstawowa nr 65, Szkoła podstawowa nr 56, Centrum Opieki nad Dzieckiem
- Gdynia: Szkoła Podstawowanr 21, Szkoła Podstawowa nr 34, Szkoła Podstawowa nr 6
Â
Energa Sailing to jeden z projektów realizowanych w ramach programu Energa Sport. Pozostałe to Energa Basket Cup – Igrzyska Młodzieży Szkolnej minikoszykówki Dziewcząt i Chłopców. Cząścią Energa Sport jest również Energa Athletic Cup – organizowany we współpracy z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym.
Po wiącej informacji o projekcie edukacyjnym Energa Sailing oraz aktualności i zapowiedzi najważniejszych wydarzeń organizatorzy zapraszają na stroną internetowej www.edu.energasailing.pl.
Â
W poniedziałek 3 marca odbądą sią pierwsze zającia teoretyczne w ramach drugiej edycji ENERGA Sailing Edukacja – najwiąkszego programu edukacji żeglarskiej w Polsce organizowanego przez Polski Związek Ĺťeglarski i Grupą ENERGA. Projekt bądzie realizowany w sześciu polskich miastach: Olsztynie, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Szczecinie i Gdyni.