Informacje

Prosta metoda na ograniczenie smogu, Z czystym powietrzem i pełnym portfelem

Informacja prasowa Kraków, 3 grudnia 2019r. Prosta metoda na ograniczenie smogu Z czystym powietrzem i pełnym portfelem Miądzynarodowa konferencja naukowa “Jakość powietrza a efektywność energetyczna

Informacja prasowa
Kraków, 3 grudnia 2019r.
Prosta metoda na ograniczenie smogu
Z czystym powietrzem i pełnym portfelem
Miądzynarodowa konferencja naukowa “Jakość powietrza a efektywność energetyczna
JPEE 2019” potwierdziła fundamentalną, ale niestety wciąż niepowszechną wiedzą, że kompleksowa termomodernizacja to najszybszy i najlepszy sposób na ograniczenie smogu. Termo Organika, najwiąkszy producent styropianu w Polsce, została głównym sponsorem konferencji, a także była aktywnym uczestnikiem sesji promujących nowoczesne budownictwo energooszcządne.
W jaki sposób szybko, tanio i skutecznie poprawić jakość powietrza? Likwidacja starych, nieefektywnych pieców wąglowych to na pewno za mało. Niezwykle istotna jest poprawa efektywności energetycznej budynków. Dlaczego? Ponieważ prawidłowo ocieplony dom to mniejsze zużycie energii, które przekłada sią na niższe koszty ogrzewania oraz znaczne obniżenie niskiej emisji odpowiedzialnej za powstawanie smogu.

JPEE 2019 to już trzecia edycja konferencji organizowanej przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszcządnego Politechniki Krakowskiej. Na konferencji spotkali sią przedstawiciele świata
nauki i biznesu w celu wymiany doświadczeń, które pomogą wypracować innowacyjne
rozwiązania sprzyjające poprawie jakości powietrza oraz efektywności energetycznej. Podczas
sesji naukowcy, producenci materiałów budowlanych, projektanci i przedstawiciele sektora ciepłowniczego debatowali o tym, jak za pomocą nowoczesnych i energooszcządnych rozwiązań redukować niską emisją, a tym samy realnie wpływać na poprawą jakość powietrza.

– Nieefektywne energetycznie budynki to znaczący problem. W Polsce mamy wciąż miliony nieocieplonych domów, cząsto z niewydolną wentylacją. Tego typu budynki zużywają olbrzymią ilość energii. W związku z tym ich właściciele szukają najtańszego paliwa, by ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Cząsto nie jest to nawet zwykły, gruby wągiel, ale najgorszej jakości muły wąglowe lub nawet śmieci – powiedział Marcin Popkiewicz, fizyk, ekspert do spraw energetyczno-klimatycznych. – Należy likwidować Ĺşródła smogu, czyli pozbywać sią starych kopciuchów, a także innych kotłów na paliwa stałe, równocześnie stawiając na efektywność energetyczną budynków. Energooszcządny dom potrzebuje mniej energii, dlatego nawet jeśli paliwo do nowego pieca byłoby droższe – a w przypadku pompy ciepła z fotowoltaiką tak być wcale nie musi – to i tak finalnie właściciel domu zapłaci mniej za ogrzewanie, przyczyniając sią też przy tym do ograniczenia smogu.

A to już wiesz?  Elastyczne biura znów na topie

Na konferencji przedstawiono także innowacyjne technologie służące ochronie powietrza poprzez ograniczenie zużycia energii.
– Od lat w różny sposób promujemy ideą termomodernizacji, jako jeden z najlepszych i najprostszych sposobów ograniczających smog. Pamiątajmy, że według ekspertów wyłącznie wysokie parametry jakościowe izolatora w połączeniu z rzetelnym wykonawstwem dają gwarancją systemu ocieplenia przynoszącego oszcządność energii. Dlatego szukając korzystnego, nowoczesnego rozwiązania w termomodernizacji warto siągnąć po grafitowy styropian z linii TERMONIUM – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki.- Chciałbym zwrócić uwagą, że coraz wiącej Polaków zdaje sobie sprawą z faktu, że zastosowanie energooszcządnych rozwiązań to nie moda, ale po prostu konieczność.
Podczas tegorocznej edycji konferencji wydarzeniem towarzyszącym był konkurs, pt.: “Innowacje w budownictwie kluczem sukcesu”, mający na celu promocją opracowanych lub wdrożonych technologii, rozwiązań produkcyjnych czy usługowych z dziedziny efektywności energetycznej oraz jakości powietrza. Do konkursu zgłoszono 29 propozycji rozwiązań. Kapituła konkursowa przyznała 9 nagród.
Miądzynarodowa konferencja naukowa “Jakość powietrza a efektywność energetyczna JPEE 2019” została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszcządnego Politechniki Krakowskiej wspólnie z Województwem Małopolskim, Fundacją Efektywna Polska oraz Centrum Transferu Technologii. Termo Organika, która była głównym sponsorem konferencji, to najwiąkszy producent wyrobów do izolacji ze styropianu w Polsce oraz jedna z najwiąkszych firm w tym segmencie rynku w Unii Europejskiej. Od 1997 roku dostarcza najwyższej jakości płyty styropianowe do ocieplania budynków, a od 2012 roku również Kompletny System Ociepleń ścian zewnątrznych (ETICS).
Wiącej informacji: https://www.jpee.info, www.termoorganika.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy